Terug
shutterstock_2193798629

Wanneer is een onderzoek biologische agentia nodig?

Zoönosen zijn infectieziekten die van dieren op mensen overdraagbaar zijn, veroorzaakt door bacteriën, virussen, parasieten of schimmels. Ook stoffen of structuren die afkomstig zijn van levende of dode organismen, zoals endotoxine, exotoxinen, vallen hieronder. Wanneer is een onderzoek biologische agentia nodig in jullie bedrijf?

pexels-matilda-wormwood-4098785-1
Onderzoek biologische agentia

Wat zijn biologische agentia? 

Biologische agentia zijn levende micro-organismen zoals bacteriën, virussen en schimmels. Deze organismen kunnen infecties, allergieën of vergiftigingen veroorzaken. Biologische agentia komen voor in sectoren als de zorg, landbouw en laboratoria.

Wanneer is een onderzoek biologische agentia nodig binnen je bedrijf of organisatie?

Als dit risico naar voren komt uit de RI&E:

  • Werken met afval, compost, rioolwater

  • Agrarische sector (veehouderij, landbouw, glas- en tuinbouw)

  • Zorg (infectieziekten) en scholen

  • Vocht- of schimmelproblemen in gebouwen

Als er klachten zijn bij medewerkers:

  • als gevolg van directe of indirecte blootstelling aan biologische agentia: luchtwegklachten, allergieen en infectie

Als biologisch agentia onderdeel zijn van het werk:

  • Volgens het Arbeidsomstandighedenbesluit moet je extra maatregelen nemen bij werkzaamheden waarbij biologische agentia bewust of onbewust voorkomen. Denk hierbij ook aan werkzaamheden in microbiologische laboratoria, werkzaamheden met karkassen, nabij oppervlaktewateren, organisch stof, mest en waternevel

Indien risico's niet voldoende onderbouwd kunnen worden op basis van expert judgement (opstellen RI&E), dan is aanvullend onderzoek verplicht. Hierbij kan een adviseur een verdiepend onderzoek (RIEBA: RI&E Biologische Agentia) uitvoeren m.b.v. de blauwdruk. Een alternatief is om de blootstelling in de lucht of op aangedane oppervlakken te meten en te beoordelen.

Het doel van verdiepend onderzoek (nadere inventarisatie) is om het risico in kaart te brengen, maatregelen te adviseren met het oog op een veilige en gezonde werkplek.

  • Bij veranderingen in het werkproces of wanneer de RI&E niet meer actueel is, is het advies ook deze risico's opnieuw te beoordelen. Eventuele incidentele blootstellingen dienen opgenomen te worden in het BHV-plan.

  • Voor jeugdigen (werknemers jonger dan 18 jaar) geldt dat zij niet mogen worden blootgesteld aan biologische agentia in de categorieën 3 en 4.

  • Zwangere vrouwen lopen een extra risico, omdat een aantal infecties schade aan het ongeboren kind kunnen toebrengen. Zij mogen daarom niet blootgesteld worden.

  • Werknemers met een minder goed functionerend immuunsysteem lopen een groter risico op infecties met bekende infectieuze organismen. Ook organismen die bij andere mensen geen infecties veroorzaken kunnen een probleem gaan vormen. Het immuunsysteem gaat slechter functioneren als iemand bijvoorbeeld aids of chronische suikerziekte heeft, maar ook door het gebruik van medicijnen na een transplantatie of bij een (tijdelijk) fysiek verminderde weerstand.

Onze aanpak in

zes stappen

In samenwerking begeleiden wij organisaties stap voor stap naar certificering en borging. 

nulmeting
Nulmeting
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
managementsysteem
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
interne audit
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
directiebeoordeling
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
externecertificering
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
nulmeting
Inzicht in huidige situatie en concrete verbeterpunten.
Alles over ISO 14001

Download onze brochure.

In de brochure ISO 14001 certificering tref je informatie aan over onder andere de ISO 14001, de voordelen, de mogelijkheden en de Kader aanpak om te komen tot ISO 14001 certificering.

e68362af565617506d206dd79a385743e2cc9855
Resultaten in de praktijk

Hoe organisaties onze
begeleiding ervaren

referentie_foto

"Wat ons aansprak in de samenwerking met Kader is dat zij ISO niet benaderen als een checklist, maar als een strategisch verbeterinstrument. Dankzij hun begeleiding hebben we niet alleen ons certificaat behaald, maar ook onze processen structureel versterkt."

Mark Jansen

Lead consultant Arbeidsveiligheid

referentie_foto

"Kader heeft ons geholpen om ISO-certificering te vertalen naar de dagelijkse praktijk. Hun aanpak was helder, pragmatisch en volledig afgestemd op onze organisatie. We voelden ons altijd goed ondersteund, van de eerste intake tot aan het auditmoment."

Mark Jansen

Lead consultant Arbeidsveiligheid

referentie_foto

"Dankzij Kader begrijpt ons hele team nu waarom kwaliteitsmanagement belangrijk is. Ze maakten van een complex traject iets behapbaars en inspireerden onze medewerkers om actief bij te dragen. Het certificaat is het resultaat, maar de cultuurverandering is de echte winst."

Mark Jansen

Lead consultant Arbeidsveiligheid

Contact CTA afbeelding

Heb je een vraag of wil je een afspraak maken?

Samen bouwen we aan een moderne organisatie met zes kapitalen als fundament.

088-9951200

Bel ons

info@kader.nl

Mail ons

Neem contact op

Naar formulier

Gerelateerde diensten

globa-icon

CMR-stoffen

Beheers de blootstelling aan kankerverwekkende, mutagene en reprotoxische stoffen.

globa-icon

Fysieke belasting

Fysieke belasting gaat over het overmatig inspannen van het lichaam tijdens het werk, bijvoorbeeld door tillen en dragen.

globa-icon

KIM-methode

Analyseer fysiek belastend werk gericht en breng risico's van tillen, duwen en trekken met heldere indicatoren in beeld.

globa-icon

NIOSH-methode

Beoordeel til- en draagtaken objectief en bepaal met een erkende rekenmethode wanneer fysieke belasting te hoog wordt.

globa-icon

RI&E

Breng arbeidsrisico's systematisch in kaart en bepaal met een plan van aanpak welke maatregelen prioriteit krijgen.

globa-icon

Romprotatie

Herken de risico's van draaiende rompbewegingen en voorkom klachten met een betere werkhouding en taakinrichting.